Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır: Kehribar Testi Nasıl Yapılmalıdır?

gerçek kehribar kolye

Dünya’da kaliteli ve gerçek kehribar kaynaklarının sınırlı olması ve kehribar taşına olan talebin çok yüksek olmasıyla beraber sahte kehribar üreticileri de ortaya çıkmıştır.

Hemen hemen her alanda kaliteli ve talep gören bir ürünün sahtesi maalesef üretilmektedir. Bu sahte ürünler gerçeğine çok yakın görsele sahip olduğu için çoğu tüketici tarafından fark edilmemektedir.

Bu yazımızda tüketicileri bilinçlendirmek için gerçek kehribarla sahtesi arasındaki farkları, nasıl ayırt edebileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Kehribarı taklit etmek için yaygın olarak kullanılan ham maddelerden başlıcaları; kopal, cam, kazein, modern plastik, selüloit. Bu maddeler görünüş olarak kehribara oldukça benzerler ve bu sebepten dolayı birçok alıcı tarafından fark edilmeleri oldukça zor olabilir.

Bu sahte ürünleri iki başlıkta inceleyecek olursak, ilki insan eliyle üretilen sahte ürünler ve diğeri doğada var olan ancak kehribar olmayan maddeler.

Bebek ve çocuklar için tüm kolye ve bileklik ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Gerçek Kehribar ve Sahteleri Arasındaki Temel Farklar

Örneğin, kopal bir reçine türüdür. Ancak kehribar gibi yüzyıllarca bekleyip fosilleşmiş bir taş değildir, çok genç yaştaki ağaçların reçinesidir. Kopalin diğer bir farkı ise çok daha düşük bir sıcaklıkta (150 C’nin altında) erime eğiliminde olmasıdır. Cama gelecek olursak, daha sağlam, sert ve soğuk bir yapıya sahiptir. Ayrıca camı bir metalle kolayca çizemezsiniz.

Selüloit ise kehribara görünüşte oldukça benzer. Selüloitten üretilen bir kolyeyi veya tespihi gerçeğinden ayırt edebilmek görüntü olarak oldukça zordur. Ancak en büyük ayırt edici özelliği selüloitin daha sert ve katı bir yapıya sahip olması ve ısıtıldığında yanık plastik kokusu yaymasıdır.

Kazein de sahte kehribar ürünlerinde sıkça kullanılan başka bir maddedir ve aslında sütten yapılan bir plastik türüdür. Bu maddeler genellikle kehribara benzeyen bulanık sarı renkte olur. Kazein kehribara göre daha ağır bir maddedir. Isıtıldığında yanık plastik kokusu yayar, bu iki önemli fark sayesinde gerçeğinden ayırt edilebilir.

Modern plastik ise sahte kehribar ürünlerinde çokça kullanılan diğer bir maddedir. Modern plastik genellikle fosilleşmiş böcek, karınca, sinek vs. içeren kehribar ürünlerini taklit eder. Fosil içeren kehribarlar az da olsa tabi ki doğada bulunmaktadır. Ancak bu sahte ürünlerin içerisinde adeta özenle konulmuş her taşın tam ortasında bir fosil görürsünüz.

Burada kendinize şu soruyu sormak gerekir, bir ürün gerçek olamayacak kadar iyi olabilir mi? Bu kadar nadide olan bir şeye erişmek bu kadar kolay olabilir mi?

Gerçek kehribar ürünlerinde de rastlayabileceğimiz fosiller doğaldır. Baktığınızda sahte olandaki gibi sonradan içine muntazam bir şekilde konulmadığını fark edebilirsiniz. Ayrıca modern plastiği ısıttığınızda yoğun bir yanık plastik kokusu ortaya çıkar.

Kehribar Testi İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Kehribarınızın gerçek mi sahte mi olduğunu anlamanız için birçok yöntem mevcuttur. Kehribarınızın gerçek olup olmadığından tamamen emin olabilmek için birkaç farklı test yapmayı düşünebilirsiniz. Ürününüz yaptığınız bu testlerden bir veya ikisinden geçemezse sahte olma olasılığı yüksektir.

Koku Testi

En popüler olan yöntemlerden biri koku testidir. Kehribar doğası gereği çam reçinesi kokusu yayma eğilimindedir. Bu kokuyu sahte bir üründe elde etmek oldukça zordur. Sahte olanları ısıttığınızda genellikle yanık plastik kokusu veya farklı bir reçine kokusu (kopal gibi) yayar.

Çizik Testi

Bir diğer popüler yöntem ise çizik testidir. Kehribar doğası gereği yumuşaktır. Bir metal ya da keskin bir alet yardımıyla kolaylıkla çizilebilirken, sahte olan ürünlerde bu daha zordur. Çünkü sahte olanlar genellikle plastik veya cam gibi daha sert maddelerden üretilmektedir.

Sıcak İğne Testi

Bu testte bir iğne veya iğneye benzer sivri bir aletin ucunu kızarıncaya kadar ısıttıktan sonra yavaşça kehribarınızın içine doğru itin. Eğer ürününüz gerçek ise çam reçinesinin kokusunu fark etmelisiniz. Kehribar hassas ve yumuşak bir taş olduğundan dolayı iğneyi soktuğunuzda bazı çatlaklar oluşabilir. İğnenin çok kolay girmesi ve tatlı bir reçine kokusu almanız durumundaysa bu büyük ihtimalle farklı bir reçine türü olan kopaldir.

Tuzlu Su Testi

Bir diğer popüler test ise tuzlu su testidir. Özellikle sosyal medyada bu test oldukça sık kullanılmaktadır. Her ne kadar sonucunun doğruluğu kesin olmasa da tamamen emin olmak istiyorsak bu testi de diğer testlerle birlikte uygulayabiliriz.

Bardağın üçte birini (1/3) tuzla doldurun ve diğer kısmı suyla doldurun. Tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Bundan sonra kehribar ürününüzü bu suyun içine bırakın. Cam veya plastikten yapılan sahte ürünler batarken kehribar veya kopal ürünleriniz su yüzeyinde rahatlıkla kalacaktır.

Kaynak: https://www.balticwonder.com/blogs/news/amber-real-or-fake

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.