Bebek Kehribar Kolye Faydaları: Kehribar Kolye Ne İşe Yarar, Faydalı Mıdır?

bebek kehribar kolye faydaları

Kehribar, özel çıkarılan bir taş çeşidi olup, son zamanlarda özellikle bebeklerde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu makale de öncelikle kehribarın ne olduğu ile başlayıp, bebek kehribar kolye faydaları ve kullanımı ile ilgili bilgiler verilecektir.

Kehribar Nedir?

Kehribar, kozalaklı ağaçlardan çıkan reçinenin katılaşması ile oluşan, fosilleşmiş, doğal ve şifalı bir taş çeşididir. Bu taş ilk çıkarıldığında şekli olmayıp sonradan şekil verilmektedir. İçinde süksinik asit de bulunan kehribara amber diyenler de vardır. Ve bu asitten dolayı da antibiyotik etkisi ve ağrı kesici etkisi vardır.

Hem bebeklerin hem de yetişkinlerin kullandığı bir taş çeşididir. Yetişkinlerin yanı sıra bebek kehribar kolye de bebeğin vücut ısısından faydalanarak doğal yağları açığa çıkarıp, kan dolaşımında fayda sağlamaktadır.

Bebek İçin Kehribar Kolye Ne İşe Yarar?

Kehribar kolyesi, bebeklerde genelde diş çıkarma zamanında kullanılır. Yukarıda bahsedildiği gibi içerisindeki asit ile ağrı kesici görevi görüp, bebekteki huysuzluğu ve ağrıları engellemektedir. Öyle ki Polonya, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde de bebekler için diş kolyesi olarak satılır.

Her ne kadar en çok sarı renkli olanı tercih edilse de kırmızı, mavi, kemik rengi ve saydam olanları da vardır. Bebeklerin vücutlarına değmesi ile sıcaklığı artan ve içinde ki yağlar ile şifa sağlayan bu taşların bebekler için kullanımı oldukça güvenlidir.

Bu konuyla ilgili Sabah gazetesindeki yazıya da buradan göz atabilirsiniz.

Bebek İçin Kehribar Kolyesinin Faydaları Nelerdir?

 • Diş çıkarırken bebeğin yaşadığı acının azalmasında etkin rolü vardır.
 • Yine diş çıkarırken oluşan salya akıntısını en aza indirmeye yardımcı olur.
 • İçerisindeki antibiyotik etkisi sayesinde bebeği enfeksiyonlara karşı korur.
 • Özellikle kulak ve boğaz ağrılarına iyi geldiği de bilinen faydalar arasındadır.
 • Diş çıkarma dönemindeki bebekler de ateş çıkma olasılığı oldukça yüksek olduğundan, kehribarın içinde ki asitler ile sakinlik sağlanıp ateşin çok yüksek çıkmamasına yardımcı olur.
 • Gaz sorunu olan bebeklerde de rahatlama sağlar.
 • Bebeklerdeki mide ağrılarına iyi gelir.
 • Uyku düzenlemesine ve rahat bir uykuya yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemlerinde bir zayıflık var ise, daha dirençli olmalarına katkı sağlayacaktır.
 • Nazara ve kötü enerjiye karşı bir koruma olarak kullanan oldukça fazla insan vardır.

Kehribar Kolye Nasıl Kullanılır?

Paketi açılan kehribar kolye, öncelikle ılık bir su ile yıkanıp, güzelce kurulanmalıdır. Kurulama işlemini yumuşak dokulu bir havlu ile yapmak önerilmektedir. Ardından kullanmaya başlanabilir.

Kehribar Kolyenin Bakımı;

Kehribar kolyenin içerisinde ki enerjiden arınması için iki ya da üç ayda bir toprak bir kabın veya saksının içerisinde bir gece bekletip, ardından ılık bir su ile yıkayıp, kurulama işlemi yapılması kolyeyi tazeleyecektir. Yıkarken üzerinde veya aralarında çamur kalmamasına dikkat edilmelidir.

Baltık kehribar taşı gerek bakımı gerek korunması olsun diğer değerli taşlar gibi yani bir zümrüt veya pırlanta gibi bakılmalıdır. Bu taşın tarihi çağlar öncesine kadar dayandığı için yumuşak ve kırılgan bir yapıda olabilirler. Kimyasal yapılardan uzak tutulmaları gerekir. Özellikle deterjan, sabun gibi kimyasalların bu taşlara değmemesi oldukça önemlidir.

Uzun süre güneş ışığı altında kalırsa, içerisinde ki asitler sebebi ile çatlamalar yapabilir. Özellikle yaz aylarında uzun süre güneş ışığına doğrudan maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Yine doğası gereği hassas ve bozulabilen bir yapıda olduğu için diğer takılar ve özellikle metaller ile teması önlenmelidir.

Kehribar Kolye Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Bebekler gece yatarken kolyeyi veya bilekliği çıkarmaya dikkat etmelisiniz. Kolye ya da bileklik ile uyurlarsa boğulma ihtimalleri olabilir. Her boncuğun arasında mutlaka düğüm olmalı, boğulma riskine karşı buna hassasiyet gösterilmelidir. Bakımını da aksatmadan iki, üç ayda bir kolyenin bakımı yapılmalıdır. Bebekler de 4. aydan önce kullanılmamalıdır. Bu da boğulmalarına sebebiyet verebilir.

Kolyenin ipliklerinin ipekten yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ve genel olarak her ürünün sahtesi olduğu gibi, gerçek kehribar kolyelerinin de sahtesi olmaktadır. Almadan önce, alınacak yer iyice araştırılmalı, gerçekliği teyit edilmelidir.

Kolye kullanılırken bebeğin ağzına değmemesine özen gösterilmelidir. Değdiği taktirde farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu gibi durumlarda doktoruna danışılmalıdır.

Kolyenin çok dar olmaması gerekmektedir. Bebeğin solunum yolu etkilenirse bu da farklı hastalılar ortaya çıkarabilir. Aynı şekilde kolye yerine bileklik kullanılıyorsa, bunun da çok dar olmaması gerekir. Dar bir bilekliğin, bebeğin koluna zarar verme ve kangren yapma olasılığı vardır.

Bebekler İçin Kehribar Kolyesinin Fiyatları;

Bebekler için satılan kehribar kolyenin fiyat aralığı genelde ülkemizde 140-280 lira arasında değişiklik göstermektedir. Yurtdışı fiyatları ise ortalama 30 dolar civarındadır.

Etkisini Nasıl Gösterir?

Kehribar sadece kolye olarak değil, bileklik veya halhal olarak da kullanılmaktadır. Takıldığı andan itibaren vücut ısısını almaya başlar ve içerisinde ki yağlar çıkar, bu çıkan yağlar da deri yolu ile emilir ve kana karışır.

Bebek Kehribar Kolye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Alınan kehribar kolyesinin renginin bir önemi yoktur. İstenilen renk alınabilir. Hepsinin özellikleri aynıdır.
 • Model olarak Baltık damla kehribar kolyelerin daha etkili olduğu düşünülmektedir. Tercihler bu modelden yana yapılabilir.
 • Gerçek olmayan kehribarlar kesinlikle kullanılmamalı, alırken mutlaka sertifikalarına bakılmalıdır.
 • Litvanya veya Ukrayna menşeili kehribarlar tercih edilmelidir. Çünkü Baltık kehribarı en kaliteli kehribar olarak bilinmektedir.
 • İlaç değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir